לקביעת ייעוץ השאירו את פרטיכם:
שם וטלפון או דוא"ל
בדיקת תאי דלקת (WBC) בנוזל הזרע
פוריות הגבר
וריקוצלה (דליות האשך)
פוריות הגבר: למי זה טוב, ומדוע חייבים אנדרולוג?
מיקרוכירורגיה בפוריות הגבר
תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה
אזואוספרמיה: הפקת זרע מיקרוכירורגית
בדיקת זרע – איך עובדת הבדיקה
הערכת מורפולוגיה בבדיקת זרע
בדיקת קיטוע (פרגמנטציה) DNA בתאי זרע
טסטוסטרון נמוך
טיפול תרופתי בפוריות הגבר
פוסטים אחרונים
טיפולים מודרניים בפוריות הגבר
הצהרת נגישות
מן התקשורת
פוריות הגבר: מדוע חייבים אנדרולוג?

בדיקת קיטוע (פרגמנטציה) DNA בתאי זרע

אין זה סוד, כי יכולת הניבוי של בדיקת הזרע הקונבנציונלית מוגבלת. כלומר, לא נדיר למצוא גברים פוריים שפרמטרים בבדיקות הזרע שלהם (כולם או חלקם) אינם בגבולות הנורמה, ולהיפך: כאלה המתקשים בהשגת הריון, בעוד שכל הפרמטרים בבדיקות שלהם תקינים.

במטרה למצוא פרמטר שאינו קשור לפרמטרים הקונבנציונליים (כגון נפח, pH, ריכוז, תנועתיות, מורפולוגיה), ושיוכל לשמש כמדד פרוגנוסטי עצמאי להשגת הריון, פותחו בדיקות זרע נוספות, וביניהן אלה המעריכות את שבירות / שלימות / יציבות מבנה ה-DNA בתאי הזרע. שימוש מחקרי בשיטות אלה התחיל כבר משנות ה-80 של המאה הקודמת, שנים לפני הפיתוח של מיקרומניפולציה (ICSI) בהפריה חוץ-גופית, אך האפשרויות הטמונות ב-ICSI דחפו לביצוע מחקרים רבים בשטח זה, והביאו בסופו של דבר להכנסת בדיקות שבירות ה-DNA בתאי זרע לשימוש קליני.

קיימות כיום מספר שיטות לבדיקת שבירות DNA בתאי זרע, מורכבות יותר או פחות. חלקן מודדות באופן ישיר את ה-DNA שיש בו שברים, ואחרות מודדות ערך זה לאחר השריית תנאים מעבדתיים מסוימים, וניצול הבדלים כימיים בין DNA שנמצא במצב "לא תקין" של סליל בודד (single-stranded DNA), לעומת סליל כפול (double-stranded DNA). נכון למועד כתיבת ערך זה, הבדיקה היחידה מקבוצה זו הזמינה בישראל, היא ה-HALOSPERM.

ערכים לא תקינים בבדיקות אלה נמצאו קשורים למספר מצבים קליניים מוגדרים, כגון וריקוצלה, עישון, חשיפה לחום או לגורמים גונדוטוקסיים אחרים (תרופות מסויימות, כמוטרפיה, קרינה), מצבים דלקתיים של מערכת המין הגברית, ואולי גם בבעיות אנדוקריניות מסויימות. בנוסף, מכיוון שבין הזוגות המופנים לטיפול פוריות מתקדם בעזרת ICSI, קיימת קבוצה לא קטנה בה לא נמצאה בעיה בבדיקות אחרות, תיאורטית לפחות, עלולה להיות אצלם בעיה הקשורה במבנה ה-DNA בזרע.

עם זאת, יש להבין כי בחירה בביצוע בדיקות שבירות DNA בתאי הזרע בבירור פוריות הגבר צריכה להישקל במסגרת בירור אנדרולוגי כולל, ואיננה מיועדת לכל הזוגות שמתקשים להשיג הריון.

מצד אחד, נראה אמנם כי גברים בעלי שיעור גבוה של נזק ב-DNA בתאי הזרע שלהם הם בעלי סיכוי נמוך יותר להשיג הריון בצורה ספונטנית או ע"י טיפולי פוריות כ-IUI ("הזרעה"). בנוסף, יתכן כי יש קשר בין שבירות DNA גבוהה לבין אובדן הריון, וזאת גם ב-IVF-ICSI.

מצד שני, נראה כי יכולת הניבוי של תבחינים אלה יורדת בזוגות המטופלים ב-IVF, ובייחוד כאשר הטיפול הוא IVF-ICSI.

חשוב לזכור כי השורה התחתונה בקשר לבדיקות שבירות ה-DNA, היא שלמרות המגמות הכלליות כפי שתוארו לעיל, לא ניתן להתעלם מביקורת שהופנתה כלפי חלק מממצאי המחקרים עליהם הן מבוססות. בשלב זה, עדיין לא קבלו בדיקות אלה את מיקומן המדויק והקבוע בבירור פוריות הגבר.

9 שאלות גולשים בהמשך העמוד

puriut

בדיקת זרע שלי היא שלילית. נותחתי על-מנת להוציא זרע מהשכים אך גם שמה נכשלתי ….מה אתה ממליץ לי לעשות? איזה טיפול קיים לדבר הזה …איך יכול להיות שאין זרע?
תודה מראש

12.04.2013

ראשית, לצערי יש דבר כזה שאין זרע.
שנית, הסיכוי הגבוה ביותר להצלחה הוא microTESE.

 

שבירות DNA

ברצוני לדעת ברמת העיקרון- במידה ונפתרת בעית הוריקוצל האם עדיין תיתכן הבעייהשל שבירות הDNA או שברגע שעולה איכות הזרע לאחר טיפול בוריקוצל נפתרת במידה זו או אחרת בעיית שבירות ה-DNA

08.01.2013

מכיוון ששיעורי ההצלה בכל טיפול רפואי שהוא אינם מגיעים ל-100%, כך גם התשובה לשאלה אינה מוחלטת.
בנוסף, קיימים מצבים נוספים מחוץ לוריקוצלה המשפיעים לרעה על שבירות ה-DNA.

 

הפלות חוזרות

לי יש רקע לא פשוט – בכצט, קרישיות יתר, שחלות פוליצסטיות, השימוטו… יש לנו ילדה אחת ו – 6 הפלות, כולן הריון טבעי, תמיד בניסיון ראשון אבל – זה לא שורד. היו 3 הפלות טבעיות לפני דופק, פעם שק בלי עובר, הפלה אחרונה אחריי דופק, ופעם אחת תסמונת טרנר וגרידה. כל הבעיות והשאלות מופנות אליי – האישה. לעומת זה – בעלי אובחן בדלקת פרקים – קיבל שנתיים מטרוקרוקסט, וכיום כבר שלוש שנים מטופל באנברל…
האם ייתכן כי משהו בהרכב הזרע פגום, מהדלקת, מהתרופות… לא פעם מתלונן על כאב עז באשכים… האם בעיה בזרע יכולה להתקיים בהריונות שמתחילים טוב אבל לא שורדים מעבר לשליש הראשון!?!?
 

12.09.2012

קשה לענות, ובטח להמליץ על טיפול, ללא בירור אנדרולוגי מלא.

 

שבירות dna

שלום
אני הובחנתי כמישהו שסובל משבירות dna .
השאלה שלי האם 3 שנים של ניסיונות להיכנס להריון אם אישתי נחשלו כתוצאה מהבעיה שלי בזע.
והשעלה השנייה מה הסיכויי שהזרעה תעזור פה?
נ.ב אני אברתי בחיים שלי (26) שני ניתוחי וריקוצלה
תודה מראש

09.07.2012

לגבי סיכויי הזרעה או הפריה חוץ-גופית יש לשאול את הגינקולוג.
לפני כן, אתה צריך להשלים בירור אנדרולוגי, כדי לנסות ולמצוא את הבעייה אצלך, שעלולה להיות קשורה גם לניתוחים שעברת.

ידועה הבעיה, האם יש צורך לבצע בנוסף בדיקה זו?

שלום, לבן זוגי יש בעיית וריקוצלה, והערכים בבדיקת זרע די נמוכים, שאמרו לנו ללכת ישר להפריה.
במקרה כזה שידועה הבעיה יש טעם לבצע גם את בדיקת השבירות?
בתודה מראש.

21.06.2012

ראשית, יש לבצע הערכה אנדרולוגית מסודרת. טיפול בבעייה של בן זוגך יכול להועיל.
שנית, לרוב אין צורך לבצע גם בדיקת שבירות DNA בזרע.

תוצאות בדיקת שבירות DNA C,TH ZRG

שלום רב,
אני ובעלי עברנו נסיונות רבים של הזרעה שכשלו וivf אחד שבו נשאבו והופרו 21 ביציות בשיטת ICSI. לבעלי ספירת זרע נמוכה (בודדים בתנועה) ו2% תקינים. לאחרונה בעלי עבר בדיקת שבירות DNA אשר קבעה שDFI= 35% .
בעלי, אגב, עבר ניתוח וריקצלה.
שאלתי- האם ניתן להתגבר על הנתונים הנמוכים באמצעות icsi נוסף? והאם ניתן לשפר את איכות הזרע על ידי ניתוח וריקוצאלה נוסף בגישה מיקרוסקופית?

2011-11-06 19:31:51
שלום, ICSI הוא אפשרות לנסות ולעקוף את הבעייה, מבלי לתקן אותה, וההצלחה כמובן לא מובטחת. ניתו לחשוב גם עם פתרונות אחרים, כגון תיקון וריקוצלה, אך לשם כך יש להשלים בירור מסודר. בברכה, דר' שי שפי
יכול לעניין אתכם גם...
בקבוקים קטנים
אזואוספרמיה: הפקת זרע מיקרוכירורגית
כ- 1% מכלל הגברים, וכ- 10-15% מהגברים הפונים למרפאה לפוריות הגבר, סובלים מבעיית העדר זרע בזירמה, ואינם יכולים להביא ילדים...
תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה
על השיטה האידיאלית לתיקון וריקוצלה להתאפיין בשיעור הצלחה גבוה מחד, ובשיעור סיבוכים נמוך מאידך. מכל השיטות הקיימות היום, מהווה הגישה...