לקביעת ייעוץ השאירו את פרטיכם:
שם וטלפון או דוא"ל
בדיקת תאי דלקת (WBC) בנוזל הזרע
פוריות הגבר
וריקוצלה (דליות האשך)
פוריות הגבר: למי זה טוב, ומדוע חייבים אנדרולוג?
מיקרוכירורגיה בפוריות הגבר
תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה
אזואוספרמיה: הפקת זרע מיקרוכירורגית
בדיקת זרע – איך עובדת הבדיקה
הערכת מורפולוגיה בבדיקת זרע
בדיקת קיטוע (פרגמנטציה) DNA בתאי זרע
טסטוסטרון נמוך
טיפול תרופתי בפוריות הגבר
פוסטים אחרונים
טיפולים מודרניים בפוריות הגבר
הצהרת נגישות
מן התקשורת
פוריות הגבר: מדוע חייבים אנדרולוג?

טיפול תרופתי בפוריות הגבר

בדומה למקצועות אחרים ברפואה, גם בטיפול בבעיות פוריות של הגבר קיימים מצבים להם אין תרופה ספציפית, והרופא משתמש בטיפול "אמפירי" (מבוסס על תצפיות והתנסויות, ולא על תוצאות מחקרים).

בניגוד לטיפולים תרופתיים השכיחים בבעיות של פריון האישה, קיימים מצבים בודדים ולא שכיחים אצל הגבר, להם קיים טיפול תרופתי ספציפי, הורמונלי או אחר:

שפיכה אחורית (Retrograde Ejaculation)
מצב בו חלק משמעותי מנוזל הזרע ותאי הזרע אינם נפלטים "כדרך הטבע" מהשופכה, אלא נדחפים אחורה, לשלפוחית השתן. לרוב מתגלה בבירור הפרעה בפריון עם נפח זירמה נמוך. האבחנה פשוטה יחסית, ומבוססת על ביצוע בדיקת שתן מיד אחרי בדיקת זרע קונבנציונלית. בשתן מחושב סך מספר תאי הזרע. מכיוון שלגברים רבים ללא הפרעת פוריות ימצאו תאי זרע בשתן בבדיקה כזו, יש לחשב את % תאי הזרע שנפלטו אחורנית, כדי להכריע האם ההפרעה משמעותית. הטיפול בבעיה פשוט יחסית, ואם כי אינו פותר אותה, מאפשר לרוב להשיג הריון. טיפול בתרופות המפעילות את קולטני אלפא גורם לכיווץ צוואר שלפוחית השתן, ולזרע "אין ברירה" אלא להיפלט קדימה. טיפול כזה יכול להפוך פליטה אחורית לפליטה קדמית לחלוטין, או לשפר את המצב באופן חלקי. במקרים של כשלון תרופתי ניתן לצנתר את השלפוחית לאחר הכנה מתאימה, ולנקז את הזרע.

חוסר בגונדוטרופינים
היעדר של הורמונים המיוצרים בבלוטת יותרת-המוח (LH ו/או FSH), החיוניים לתהליך ייצור הזרע באשכים. המצב נקרא Hypogonadotropic Hypogonadism, ודוגמאות לו הינן Kallman Syndrome (אז גם נפגע חוש הריח) ו- Isolated FSH Deficiency.
הטיפול מבוסס על מתן ההורמונים החסרים או דומים להם. לעתים יש צורך בטיפול ארוך (כשנה) עד להשריית ייצור זרע.

חוסר איזון הורמונלי
במצבים בהם מופרע היחס התקין בין טסטוסטרון ("ההורמון הגברי") לבין אסטרדיול ("ההורמון הנשי"), ניתן לטפל בתרופות מקבוצת מעכבי ארומטאז. דוגמאות למצבים אלה הם תסמונת ע"ש קליינפלטר, ומקרים מסוימים של השמנת יתר. הטיפול ניתן למספר חודשים.

לבד מטיפול ספציפי כפי שתואר לעיל, יש המצדדים בטיפול אמפירי במקרים כגון הפרעות שונות במדדי הזרע על רקע לא ידוע, אזואוספרמיה (בד"כ לפני הפקת זרע כירורגית). למרות שמבחינה אינטואיטיבית נראה שיש היגיון בטיפול הורמונלי או אחר, חסרות עדויות ממחקרים טובים, המספקות הוכחות חד-משמעיות ליעילות הטיפול האמפירי. יחד עם זאת, לעתים עומדים הזוג האנדרולוג לפני מצב של "אין ברירה", וטיפול תרופתי מסוים נבחר מתוך ידיעה שסיכויי הצלחתו לא גבוהים.

הטיפול כולל מספר קבוצות, כשמתוכן רק הטיפול ההורמונלי הנו "תרופתי", והשאר מוגדרות כ"תוספים":

1. טיפול הורמונלי
א. אנדרוגנים – לטסטוסטרון תפקיד חשוב גם בתהליך ייצור הזרע. אולם, במשך השנים התברר כי טסטוסטרון חיצוני וסטרואידים אנאבוליים (בהם משתמשים לעתים בוני גוף) דווקא גורמים לעיכוב קשה בתהליך. עיכוב זה כה משמעותי, עד כי במספר לא קטן של עבודות ניסו החוקרים אף לבסס את מעמד הטסטוסטרון כמקביל הגברי לגלולה למניעת הריון.
ב. Ikaklomin, Clomid (Clomiphene Citrate) – פועל על הקולטן של אסטרוגן במוח. טיפול גורם להגברת הפרשת LH (ו- FSH), וכתוצאה עליה ברמות טסטוסטרון ללא טיפול בטסטוסטרון חיצוני. הטיפול דורש סביבה הורמונאלית מסוימת ולא מתאים לכל גבר.
ג. גונדוטרופינים:
Luveris – LH סינטטי (הנדסה גנטית)
Gonal-F, Puregon –FSH סינטטי
Ovitrelle (סינטטי), Chorigon, Pregnyl (מופק משתן של נשים הרות) – Beta-HCG.
Menogon, Menopur, Pergonal – תערובות של LH ו- FSH המופקות משתן של נשים בגיל הבלות (hMG).
ד. מעכבי ארומטאז (Aromatase Inhibitors): התרופות Anastrozole ו-Letrozole מעכבות את ההפיכה הפריפרית של טסטוסטרון לאסטרדיול. נמצא כי שימוש בהן יכול להיות יעיל במצבים בהם יש הפרעה ביחס שבין שני ההורמונים הנ"ל, כגון תסמונת קליינפלטר, ואולי גם במצבים נוספים. במצב זה, טיפול מקדים לפני מיקרוטסה עשוי לשפר הסיכוי למציאת תאי זרע בניתוח.

2. אנטיאוקסידנטים
נוכחות שומנים רב-בלתי-רוויים בממברנת תאי הזרע הופכת אותם לפגיעים במיוחד ללחץ חמצוני. התרכובות שהוצעו לשימוש אנטיאוקסידנטי בהפרעות של פוריות הגבר כוללות:
Glutathione, Lycopene, Vitamins (A, C, E), Coenzyme Q10 .

3. Sperm Vitalizers
מספר תרכובות חשובות לתפקוד תא הזרע הוצעו לטיפול בהפרעות פוריות:
Carnitine, Acetyl-L-Carnitine, Fructose, Folic Acid, Zinc, Selenium

35 שאלות גולשים בהמשך העמוד

מהם הסיכויים להפקת הזרע בניתוח

שלום ד'ר
רציתי לדעת בקשר לניתוח שאמרת לי שאתה עושה, האם זה אותו ניתוח שבעלי עשה בבי'ח סורוקה, הוצאה זרע מהאשך דרך חתך,או שזה שיטה חדשנית יותר, והאם בשיטה הזאת יש סיכויים טובים יותר,

04.07.2013

כמו שכבר עניתי, מדובר בגישה ניתוחית מודרנית יותר, עם סיכוי טוב יותר למצוא זרע, ויותר תאי זרע.
אפשר לקרוא עליה בהרחבה באתר.

תאי זרע לא תקינים

שלום ד'ר, ליפני כשנה וחצי בערך עמדנו לערוך טיפולי הזרעה אצל רופא מומחה, ערכתי את כל הבדיקות הנידרשות ונימצא שהכל תקין, ביום ההזרעה בעלי נתן דגימת זרע ולאחר התוצאה שלו ,נודע כי אין כלל תאי זרע בנוזל וטיפול ההזרעה לא בוצעה,
עד ליפני חודשיים שלוש התחלנו בטיפולי הפרייה חוץ גופית, עברנו מס' בדיקות דם ובדיקות גנטיות שנימצאו תקינות לחלוטין, ובסיום הטיפול קיבלתי זריקות , ולאחר מכן הרופא המליץ לנו לעשות את שאיבת הביציות במקביל לניתוח הוצאת זרע מהאשך, התוצאות אצלי נימצאו תקינות,אף נימצאו אצל בעלי תאי זרע בודדים חולים ואף עקומים על-פי הסבר הרופא, רציתי לדעת האם יש פיתרון לבעייה זו, אודה לך,

01.07.2013

ניתן לנתח בגישה מודרנית יותר, microTESE, המאפשרת לרוב מציאת תאי זרע בכמות רבה יותר משמעותית.

בדיקת זרע תוצאות מה זה אומר תקין / לא תקין

נתונים
צבע : צהבהב
צמיגות : נורנמל
PH : 7.4
נפח : 2.5 מיל
ריכוז26X 10^6
תנועה 54
תאים תקינם 3%
ראש 89%
זנב 8%

24.06.2013

המורפולוגיה אינה תקינה.
לא ניתן להתייחס לבדיקה באופן מנותק מכל השאר. יש להשלים בירור אנדרולוגי.

הורים לילדה,מנסים שוב.התגלתה ספירת זרע נמוכה

אני בת 36,בעלי בן 34,הורים לילדה בת 4 מהריון מהיר וספונטני.בעלי ייגש לאורולוג מטעם קופ"ח על מנת להיבדק ולבקש הפנייה לבדיקות על מנת שנוכל אחר מכן לגשת עם כל התוצאות לבירור אצל רופא אנדרולוג מומחה (עקב ספירת זרע נמוכה).בעלי בריא בלי עין הרע,שומר על כושר,תזונה מאוזנת (לא אוכל שטויות),מקפיד על לקיחת ויטמינים.אין לנו מושג איך הצלחנו בעבר להשיג בעבר הריון ספונטני תוך 3 חודשים עם נתונים שהיום עומדים על 22 מיליון לבדיקה,35 מיליון,10 מיליון,75 מיליון,ושוב 22 מיליון לבדיקה (כולן נעשו לאחר 5 ימי התנזרות),מורפולוגיה נעה בין 3-5 אחוז.הדבר היחיד השונה בין אז להיום שאני יכולה לחשוב עליו הוא שבעלי עובד מזה שנתיים בעבודה בתור טכנאי על בסיס משמרות של 12 שעות (2 משמרות בוקר,לאחר מכן שתי משמרות לילה ולאחר מכן חופש 4 ימים),ז"א שיש קצת בילבול בין יום ללילה (הוא טוען שהוא לא עובד בקירבת חומרים מסוכנים או קרינה אלקטרומגנטית),לא מתלונן על כאבים או בעיות כלשהם (מנסים כבר שנה וחצי להרות שוב).האם ייתכן שוב הריון ספונטני לאור הנתונים הנ"ל,ועם אילו נתונים עליו להביא אליך על מנת שנוכל לקדם את העניינים ולקבל הערכה מה קורה איתו ואיך אפשר לטפל.

21.04.2013

יש להגיע עם כל הבדיקות שבוצעו עד כה.

 

איזוספרמיה לא חסימתית

שלום לך דר
אני בן 31 , ביצעתי ניתוח tese לפני שנה בערך , והתוצאה שנמצאו מס זרעונים לא בשלים ולא מתאימים להפרייה.
ולפני חצי שנה ביצעתי צינטור של גת גורן עקב וריקוצלה מדרגה 1.
היום רוצה להתחיל בלקיחת תרופה חדשה של בחור ישראלי שפיתח שפיתח הארצות הברית בשם spermhope.

שאלה שלי כך האם יש סיכוי טוב למצוא זרע במיקרו , והאם לקחת את התרופה החדשה לפני ביצוע הניתוח של המיקרו כדי להגדיל את הסיכויים?

14.04.2013

לעניות דעתי, השיטה הטיפולית של spermhope חסרת נתונים מספקים בטיפול בבני אדם.
יתכן כי אינה דורשת אישור FDA או מקבילותיה בעולם, משום שאין מדובר בתרופה.

 

דרכי טיפול בספירת זרע נמוכה

אני ובעלי בני 35.
נישואים כ- 8 חודשים .

לפני כשבועיים ביצע בעלי בדיקת זרע והתוצאה היתה מאוד נמוכה 0.1.
מבדיקות שאני ערכתי הכל תקין.
יש לי מספר שאלות:
במקרה שיש בעיה אצל הבעל האם גם האישה צריכה לעבור טיפולים.
וכיצד מטפלים- האם חוזרים לרופאת הנשים שלי והיא מפנה לגורם מקצועי מטפל בנושא זה?

06.03.2013

ראשית, בעלך צריך להגיע לבירור אנדרולוגי מסודר.
שנית, במקביל את צריכה לפנות למומחה לפוריות נשים.

 

יכול לעניין אתכם גם...
בקבוקים קטנים
אזואוספרמיה: הפקת זרע מיקרוכירורגית
כ- 1% מכלל הגברים, וכ- 10-15% מהגברים הפונים למרפאה לפוריות הגבר, סובלים מבעיית העדר זרע בזירמה, ואינם יכולים להביא ילדים...
תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה
על השיטה האידיאלית לתיקון וריקוצלה להתאפיין בשיעור הצלחה גבוה מחד, ובשיעור סיבוכים נמוך מאידך. מכל השיטות הקיימות היום, מהווה הגישה...