לקביעת ייעוץ השאירו את פרטיכם:
שם וטלפון או דוא"ל
בדיקת תאי דלקת (WBC) בנוזל הזרע
פוריות הגבר
וריקוצלה (דליות האשך)
פוריות הגבר: למי זה טוב, ומדוע חייבים אנדרולוג?
מיקרוכירורגיה בפוריות הגבר
תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה
אזואוספרמיה: הפקת זרע מיקרוכירורגית
בדיקת זרע – איך עובדת הבדיקה
הערכת מורפולוגיה בבדיקת זרע
בדיקת קיטוע (פרגמנטציה) DNA בתאי זרע
טסטוסטרון נמוך
טיפול תרופתי בפוריות הגבר
פוסטים אחרונים
טיפולים מודרניים בפוריות הגבר
הצהרת נגישות
מן התקשורת
פוריות הגבר: מדוע חייבים אנדרולוג?

טסטוסטרון נמוך

הסינדרום (אוסף של תלונות וממצאים הקשורים לסיבה מסוימת) שמקורו בחוסר טסטוסטרון מוכר בשמות רבים:

TDS – Testosterone Deficiency Syndrome
LOH – Late Onset Hypogonadism
ADAM – Androgen Deficiency of the Aging Male
Andropause

בכל מקרה, מדובר באוסף של תלונות לא מעטות, שלבטח בחלקן, ולעתים גם כולם ביחד, אינן אופיניות רק לחוסר טסטוסטרון.

הטסטוסטרון הנו הורמון המיוצר בגבר ברובו ע"י תאי ליידיג שבאשכים, ומיעוטו ע"י יותרת-הכליה (אדרנל). אין ספק שזהו אחד ההורמונים החשובים בגברים, ומשפיע על מערכות רבות. לצד תפקידיו המוכרים יותר בשמירת החשק המיני (ליבידו) והתפקוד המיני, לטסטוסטרון גם תפקיד מפתח ביצירת והבשלת תאי הזרע, יצירת תאי דם אדומים, שמירה על רמת השומנים בדם, השפעה על מסת השריר והעצם, קשר ישיר למצב הרוח, עייפות ושינה, יכולת קוגניטיבית, ועוד.

הסינדרום נפוץ בגברים מבוגרים, ולמעשה נמצא כי מעל לגיל 50 קיימת ירידה מתונה של 1% לשנה ברמות טסטוסטרון, עד למצב בו כ-50% מבני 60 ומעלה מאובחנים עם רמות טסטוסטרון נמוכות מהנורמה. בעוד שהשינויים ההורמונליים מגיל העמידה ואילך נחקרו לעומק בנשים, הרי שרק בשנים האחרונות הופנו הזרקורים לשינויים המקבילים בגברים, והוכח כי העדר טיפול, בנוסף לפגיעה באיכות החיים המתלווה אליו, עלול לגרום לתחלואה משמעותית. נמצא כי כיום רק שיעור נמוך מאוד של גברים מבוגרים הסובלים מהסינדרום של טסטוסטרון נמוך אכן מאובחנים ומטופלים.

עם העלייה בגיל קיימת ירידה בייצור טסטוסטרון עקב ירידה במספר תאי ליידיג, יחד עם עלייה בחלבוני דם הקושרים אליהם טסטוסטרון והופכים אותו לבלתי-זמין עבור הרקמות. בשנים האחרונות נמצא כי לסינדרום יש קשר הדוק למצב רפואי אחר הקרוי "הסינדרום המטבולי", המתאפיין בסוכרת, יתר לחץ-דם, השמנה, ועוד.

קשה להגדיר תמיד מהו מצב של "טסטוסטרון נמוך" רק לפי תוצאות בדיקת הדם. חשוב מאוד לברר האם במקביל קיימות השפעות אפשריות של מצב כזה. יש לשלול שהמצב אינו תוצאה של בעיה הורמונאלית אחרת, ולשלוח בדיקות מעבדה מתאימות. יש להקפיד לבצע בדיקת דם ל-Total Testosterone בשעות הבוקר ולאחר שנת לילה. יחד עם רמות טסטוסטרון ממליץ ד"ר שפי על בדיקת הורמונים נוספים, העלולים להיות בעלי משמעות במצבי חסר טסטוסטרון. במצבים גבוליים יש צורך לבדוק גם Free Testosterone.

אין ספק שאחת ההשפעות המזיקות ביותר של טסטוסטרון נמוך בגברים מבוגרים היא ירידה במסת העצם ועלייה בשכיחות שברים. שברים מסוימים בקבוצת גיל זו עלולים להיות מלווים בקשיי החלמה וחזרה לשגרה משמעותיים ביותר, וכן בסיכונים בריאותיים קשים. אחד הסימפטומים הרגישים ביותר לטסטוסטרון נמוך הוא, כאמור, ירידה בחשק המיני ובתפקוד המיני. מכיוון שהתרופות הפופולאריות כויאגרה, סיאליס, ולויטרה, תלויות כולן בחשק המיני, טיפול באמצעותן בלבד נדון לכישלון במצב של חוסר בטסטוסטרון.

מבחינת הטיפול, קיימות בישראל 3 אפשרויות, נכון לזמן כתיבת שורות אלה (2009):

  1. Testoviron: זריקה תוך-שרירית, הניתנת לרוב אחת ל-3 שבועות.
  2. Androgel / Testomax: ג'ל למריחה יומית.
  3. Nebido: זריקה תוך-שרירית, הניתנת אחת לכ-3 חודשים.

את הטיפול יש לקבל ע"י רופא המומחה בו ובהשלכותיו, תוך כדי מעקב סדיר, המחייב בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה.
בנוסף, למרות שרוב המטופלים בטסטוסטרון מבוגרים מהגיל בו פוריות עדיין חשובה עבורם, זהו נושא שצריך לתת עליו את הדעת בשאר המקרים, משום שהטיפול בו מעכב את ייצור הזרע בצורה משמעותית.

באופן אינטואיטיבי, נראה למי שאינו בקיא בנושא, כי טסטוסטרון, הדרוש גם להתפתחות ול"הבשלת" תאי הזרע, לא אמור להוות בעיה באספקט זה.
למעשה, ההיפך הוא הנכון: טסטוסטרון "חיצוני" משפיע ישירות על מנגנון המשוב השלילי הקיים בציר היפוטלמוס – יותרת המוח – אשכים, וגורם לדיכוי ייצור הזרע.

285 שאלות גולשים בהמשך העמוד

טסטוסטרון תקין Free Testosterone נמוך

מה המשמעות של טסטוסטרון תקין Free Testosterone נמוך? התוצאות הן Testosterone – 13.45
Free Testosterone – 23.69.
הגיל 54 בריא בדרך כלל.

03.07.2013

יש לראות את הנורמה במעבדה הספיציפית בה בוצעה הבדיקה.בחלק מהמעבדות תוצאה כנ"ל נחשבת תקינה.
במידה שלא, יש לבדוק האם אתה זקוק לטיפול.

טסטוסטרון נמוך

בבדיקה testosteron free calculated התוצאה הייתה 0.235
testosteron total היה 8.6
SHBG היה 16.1
prolactin היה 243
PSA היה 0.6
מה צריך (או לא) לעשות עם תוצאות כאלה ?
תודה רבה !

28.06.2013

 יש להגיע להשלמת הבירור.

 

חוסר זיקפה מוחלט לאחר ניתוח לכריתת הערמונית עקב ממאירות.

צהריים טובים,
בעלי עבר כריתה מלאה של הערמונית עקב ממאירות שהתגלתה בה, הוסבר לא שנעשה שימור של העצבים בשני הצדדים, למרות זאת הוא סובל מאין אונות מוחלטת.
בבדיקות דם אחרונות התגלתה רמת טסטוסטרון מאוד נמוכה.
בן 64 ללא מחלות רקע הניתוח בוצע לפני שנתיים.
מה ניתן לעשות לשיפור המצב.
אודה על תשובתך

25.06.2013

יתכן וניתן לטפל בטסטוסטרון, אולי בשילוב טיפול נוסף.
לפני כן, יש צורך בהערכה מסודרת.

לאיזה סוג רופא או מומכה לגשת?

בעיית זיקפה הולכת וחוזרת לסירוגין , במהלך קיום יחסים הצורכים מאמץ פיזי , בעת החדירה קורה שבמקום לארגיש את ההנאה שבחיכוך , כאבי הגב ,השרירים גונבים את ההצגה ולא מאפשרים להתרכז בכייף שבאקט המלווה בשל כך בהיותי חבוש בגומייה , תחושה חלשה של החדירה .כוחי נחלש עכב הביצוע המתסכל בחיפוש אחר התנוחה שתגרה ותפחית את המאמץ הרב ותגביר את התחושה שתזקיף את הרצון למהלך תקין ומהנה שבסופו גם אצליח להגיע לשפיכה המיוחלת שבמרבית הפעמים מגיעה לזה בעבודה ידנית ! השאלה שלי היא למי פונים במצב כזה ? רופא משפ׳ , אורולוג , או? פסיכולוג וכו׳ , רוצה לחזור להנות תודה !

24.06.2013

ממליץ להתחיל בירור מרפאתי אצל אנדרולוג.

וריקוצלה והתבגרות מינית

רציתי לשאול אם וריקוצלה משפיעה על ההתפתחות המינית.

14.06.2013

לא נתקלתי במקרה כזה.

רמת טסטוסטרון

עשיתי בדיקת דם לאחרונה שבה יש בדיקות הורמונים ויצא שההורמון הגברי שלי נורא נמוך הייתי אצל אורולוג בכללית ואני לא מרוצה מהטיפול שלו כי המליץ לי זריקות טסטוסטרון בלי לבדוק את איבר המין שלי רק על פי המחשב רציתי את חוות דעתך בעניין ולבוא אליך לטיפולפרטי על מנת שאצליח להעלות את ההורמון הגברי ולהכניס את אשתי להיריון מה שאני מנסה במשך 3 שנים ללא הצלחה אודה לך אם תשיב לי במהרה

11.06.2013

לקביעת ייעוץ ראה עמוד צור קשר.

יכול לעניין אתכם גם...
לא נמצאו פוסטים