לקביעת ייעוץ השאירו את פרטיכם:
שם וטלפון או דוא"ל
קללת הברכה
נצלו את הטכנולוגיה
תרופת הפלא לפוריות הגבר
פוסטים אחרונים
טיפולים מודרניים בפוריות הגבר
הצהרת נגישות
מן התקשורת
פוריות הגבר: מדוע חייבים אנדרולוג?

תרופת הפלא לפוריות הגבר

לעתים תכופות אני נשאל במרפאה בדבר טיפול תרופתי לשיפור מדדי הזרע.

ראשית, חשוב להבין כי תהליך ייצור הזרע אצל הגבר כולל שני מרכיבים חשובים המשפיעים עליו ועל ניסיונות הטיפול:

  1. נראה שזהו התהליך המורכב ביותר בגוף הגבר. לצורך ייצור זרע תקין הוא נמצא תחת בקרה של מאות גנים שונים, הנמצאים בכרומוזומים שונים, ולא רק בכרומוזום Y, ומושפע מפעולתם המתוזמרת של הורמונים רבים.
  2. מדובר בתהליך רגיש מאוד, העלול להיות מושפע מגורמים פנימיים וחיצוניים רבים, הכוללים בין השאר בעיות גנטיות, בעיות הורמונליות, מחלות, תרופות, צריכת סמים, ניתוחים קודמים, השמנה, חשיפה לחום, ועוד.

שנית, מכיוון שכך, נדירים יחסית המקרים בהם אפשר לרשום תרופה שתטפל בבעיה מן השורש, וברוב המכריע של המקרים לא קיימת, לצערנו תרופה אחת לפוריות הגבר.

בשוק הפארא-רפואי קיימים תכשירים רבים, הכוללים מרכיב בודד / מרכיבים אחדים / מרכיבים רבים, הנמכרים כתרופת פלא לשיפור מדדי הזרע במגוון רחב של בעיות מתחום פוריות הגבר.

מכיוון שמדובר בתכשירים ולא בתרופות, הפיקוח עליהם אינו הדוק, מינון התוספים השונים שבתוכן (ויטמינים, מינרלים, אנטי-אוקסידנטים ותרכובות מרובות אחרות) משתנה מתכשיר לתכשיר ופוגע ביכולתנו להשוות ביניהם. בנוסף, לעתים אף ניתן למצוא בהן מרכיבים צמחיים או אחרים, העלולים אפילו לפגוע בתהליך ייצור הזרע. מעבר לכך, למרות השנים הרבות שחלפו מאז החלו תכשירים אלה להציף את השוק, חסרה עדות מדעית מספקת להשפעה חיובית שלהם על ייצור הזרע. כתוצאה, אין כיום מסקנות חד-משמעיות באשר לשימוש שלהם בתחום פוריות הגבר, ולא ניתן להמליץ עליהם למטרה זו, בדומה למצב הקיים בשוק הפרוץ של ויטמינים ומולטי-ויטמינים הנלקחים לכאורה לטיפול או למניעה של מגוון בעיות רפואיות אחרות.

אם כך, שואלים אותי גברים רבים במרפאה: הכל שחור, אין טיפול?

אז"ש (אז זהו, שלא)…

הבירור האנדרולוגי המקיף, אצל אורולוג מומחה לפוריות הגבר, יכול לעלות על מספר בעיות אפשריות, והמלצות הטיפול תהיינה בהתאם. המלצות יכולות לנוע מההמלצות לשינויים באורח החיים, טיפול תרופתי במקרים מסוימים, וניתוח במקרים אחרים (או כל שילוב שבין ההמלצות הנ"ל).

בשורה התחתונה, ברוב המכריע של המקרים אין כל סיבה להתייאש. אמנם אין בידינו תרופת פלא, אך כל מה שתורם לבריאות הכללית עשוי להשפיע לטובה על ייצור הזרע, ןהטיפול יכול להתחיל משינוי באורח החיים: כל גורם המשפיע לטובה על המשקל, התזונה, השינה, המתחים, הכושר הגופני, ועוד, ניתן לאימוץ.

אסיים במשפט קצר שמורי ורבי, פרופ' Paul Turek מקליפורניה היה נוהג להגיד למטופליו:

Treat your body like a temple!

 

יכול לעניין אתכם גם...
טיפולים מודרניים בפוריות הגבר
הצהרת נגישות
מעודכן ליום 28/06/2023   אנחנו במרפאת אנדרולוגיה מתקדמת של ד"ר שפי מחויבים ופועלים למען קידום הנגישות כדי לאפשר גם לאנשים...