לקביעת ייעוץ השאירו את פרטיכם:
שם וטלפון או דוא"ל
קללת הברכה
נצלו את הטכנולוגיה
תרופת הפלא לפוריות הגבר
פוסטים אחרונים
טיפולים מודרניים בפוריות הגבר
הצהרת נגישות
מן התקשורת
פוריות הגבר: מדוע חייבים אנדרולוג?

קללת הברכה

בשבוע שעבר ביקר במרפאתי זוג נחמד על סף ייאוש…

מוריה (שם בדוי) בת 37 ובן זוגה אורן (שם בדוי) בן 38 נישאו לפני כ-5 שנים, והחלו לנסות להרות מיד לאחר החתונה. זוג צעיר ובריא שתכנן משפחה של שלושה ילדים תוך מספר שנים.

דבר לא הכין אותם לתלאות שציפו להם במסעם.

לאחר קרוב לשנה שנה של ניסיונות לא מוצלחים להרות, פנו בהמלצת חברים למרפאת פוריות מוכרת. במרפאה זו בוצע בירור שכלל הערכה מלאה של מוריה שהעלה כי מדובר במצב קל של PCOS (שחלות פוליציסטיות), והערכה מינימלית של אורן, שכללה בדיקות זרע בלבד, בהן נמצא פגיעה בינונית בייצור הזרע בחלק מן המדדים העיקריים (ריכוז ותנועתיות). הגינקולוג האחראי הפנה את הזוג לסדרת טיפולים. הפניה של אורן לאורולוג מומחה בפוריות הגבר (אנדרולוג) מעולם לא הוזכרה, לא עמדה על הפרק, וחבל.

במשך מספר שנים עבר הזוג הזה מסכת של טיפולים וייסורים, שכללו התמודדות עם בשורות לא קלות של כישלון טיפולי פעם אחר פעם. הגינקולוג חזר וטען כי מדובר "בהייטק של טיפולי הפוריות", וכי אין באמתחתו הצעות נוספות; "התאזרו בסבלנות, בסוף נצליח", ניסה לנחם את מוריה ואורן לאחר עוד כישלון IVF (הפריה חוץ-גופית). משום מה, לא הפריעה לו הידיעה כי כל ארגוני הפוריות המובילים בעולם ממליצים כבר מספר עשורים, כי הערכתו של זוג המתקשה להשיג הריון תכלול לצד הבירור הגינקולוגי גם בירור אנדרולוגי מלא של הגבר. המלצה זו מבוססת על הנתון "המפתיע" כי במקרים כאלה, הגבר אחראי לכ-50% מהבעיות הגורמות לכישלון בהשגת פוריות.

וכך, במשך שנים ספורות של טיפולי פוריות עברה מוריה 15(!) סבבים של IVF, שהניבו הריון כימי (עליה זמנית של Beta HCG) בודד, ואשפוז אחד בשל תגובה סיסטמית קשה לנטילת ההורמונים (היפר-סטימולציה, OHSS).

לפי עדותם, החיים הפכו למרוץ פוריות ופגעו משמעותית בחלק חשוב מאותם הדברים המחזיקים בני זוג ביחד.

לצערי, זו לא הייתה הפעם הראשונה בה ראיתי כיצד מוזנח הגורם הגברי שבמשוואה. במשך אותן השנים, חלה הידרדרות נוספת במדדי הזרע של אורן, ללא כל התייחסות. בצורה כזו, כשמבצעים טיפול IVF לאחר טיפול IVF, מבלי לתת את הדעת על התמונה הכללית, הברכה הטמונה בטיפול "הייטקיסטי" זה אובדת, ועלולה אכן להפוך לקללה.

במרפאתי, כבר בפגישה הראשונה, נמצא כי אורן סובל מדליות האשך, וריקוצלה, בדרגה גבוהה. מעבר לעובדה כי בעיה זו מוכרת כנפוצה ביותר מקרב אלה העלולות לפגוע בפוריות הגבר, אנו יודעים כי דווקא הגברים הלוקים בה ושאצלם פגיעה במדדי הזרע, מועדים להידרדרות נוספת עם הזמן, בדיוק כמו שקרה אצל אורן. בנוסף, כמו בעיות נוספות מתחום האנדרולוגיה, הזמן כאן אינו מרפא, אלא להיפך, וסיכויי ההצלחה בטיפול עלולים להיפגע ככל שחולף הזמן. אם אורן היה עובר תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה לפני שנים, היה סיכוי סביר שבני הזוג היו יכולים להשיג הריון ספונטני (ללא טיפולי פוריות), או בטיפולים קלים יותר (הזרעה, IUI). כעת הסיכוי לכך נמוך יחסית, אם כי ידוע לנו כי גם במצבים קשים, תיקון וריקוצלה יכול לשפר את סיכויי ההצלחה ב-IVF, שלא היו מזהירים אצל הזוג הנחמד הזה…

תקוותי גדולה שאוכל לעזור להם בהקדם.

הלקח הוא, שברפואת פוריות אנחנו מטפלים בזוג, באישה ובגבר, ולא מומלץ להזניח אחד מהם. היו ערים לכך, ודאגו להשלים בירור אנדרולוגי מלא אצל אורולוג שהוכשר לכך רשמית!

יכול לעניין אתכם גם...
טיפולים מודרניים בפוריות הגבר
הצהרת נגישות
מעודכן ליום 28/06/2023   אנחנו במרפאת אנדרולוגיה מתקדמת של ד"ר שפי מחויבים ופועלים למען קידום הנגישות כדי לאפשר גם לאנשים...