לקביעת ייעוץ השאירו את פרטיכם:
שם וטלפון או דוא"ל
קללת הברכה
נצלו את הטכנולוגיה
תרופת הפלא לפוריות הגבר
פוסטים אחרונים
טיפולים מודרניים בפוריות הגבר
הצהרת נגישות
מן התקשורת
פוריות הגבר: מדוע חייבים אנדרולוג?

נצלו את הטכנולוגיה

ניצול טכנולוגיות מודרניות באנדרולוגיה – כתבה באתר רשת 13

כאשר חזרתי לארץ מהתמחותי באנדרולוגיה בארה"ב בשנת 2006, לא הכירו כאן בישראל את אפשרות השימוש בטכניקות מיקרוכירורגיות מתקדמות בפוריות הגבר.

מכיוון שהייתי הראשון להשתמש בטכניקות אלה בארץ, בשנים הראשונות חלק לא מבוטל ממטופלי היו כאלה שחוו כישלון של השיטות המיושנות, ובאו במטרה לנסות ולהציל את המצב ע"י ניתוח חוזר, הפעם מיקרוכירורגי. כעת, למרות שרובם המכריע של מטופלי מגיעים במטרה ברורה לעבור ניתוח מיקרוכירורגי, הרי שלעתים אני עדיין רואה מטופלים לאחר כשלון של שיטות מיושנות במקומות אחרים.

כאשר מדובר בכישלון של תיקון וריקוצלה, במרבית המקרים ניתוח מיקרוכירורגי חוזר ישיג תוצאות טובות ללא שנגרם נזק משמעותי, למעט העובדה שיש צורך בניתוח נוסף, אך כשעוצרים לחשוב על כך מראש, מי מעוניין בניתוח נוסף, על כל הכרוך בכך?

ההבדלים בין הניתוחים המיושנים לניתוחים המיקרוכירורגיים המודרניים עלולים להיות משמעותיים עוד יותר כאשר מדובר באזואוספרמיה. במצב זה, בייחוד כאשר מדובר באזואוספרמיה לא-חסימתית, לעתים רבות מדובר בהזדמנות חד-פעמית להצליח. 

אנדרולוג מנוסה יבדוק בדקדקנות היבטים שונים הקשורים למצב הגבר, ויטפל במה שניתן באסטרטגיה הנקראת "אופטימיזציית סיכויים", כדי להביא את הגבר לניתוח כשהוא בשיאו מבחינת סיכויי ההצלחה.

שימוש בטכניקה מיושנת ובעלת סיכויי הצלחה פחותים (TESE), המבוססת על ביופסיות אקראיות מועטות ("שיטת הצלף העיוור") , עלול לסתום את הגולל על המאמצים להשיג זרע.

TESE הינה פרוצדורה מוגבלת ומיושנת המבוצעת באופן אקראי, ואינה דורשת כישורים מיוחדים מהמנתח, דבר שתרם לפופולריות שלה. זאת בניגוד לטכניקה המודרנית microTESE, הדורשת הכשרה מיקרוכירורגית מסודרת ועקומת למידה ארוכה מהמנתח. באופן אינטואיטיבי, הגיוני כי ניתוח המאפשר בחינה נרחבת של רקמת האשך בעזרת מיקרוסקופ ניתוחי מיוחד, המאפשר איתור של אזורים בעלי מאפיינים טובים יותר, יביא גם לתוצאות טובות יותר.  אכן, בהתאם לרוב המכריע של המידע בספרות הרפואית, סיכויי מציאת הזרע ב-microTESE גבוהים משמעותית מאלה שניתן להשיג בשימוש TESE. 

על זה יש להוסיף את שיתוף הפעולה עם מעבדה מיוחדת, המשפר עוד יותר את סיכויי מציאת הזרע. שת"פ זה מאפשר אפילו הקפאת תאי זרע בודדים, כמו שלעתים מוצאים, במתקן מיוחד שפותח בארץ ויעילותו הוכחה מחקרית, דבר שלא קיים במקומות אחרים. 

גם במקרים של אזואוספרמיה חסימתית, היתרון המובהק של הגישות המיקרוכירורגיות כדוגמת MESA, הוא האפשרות לבצע ניתוח אחד שיספק את כל תאי הזרע הדרושים להשגת מספר הריונות לא מבוטל לאורך שנים ולהקמת משפחה, בניגוד לביצוע TESA / TESE שיצריכו מספר ניתוחים והרדמות.

לסיכום: אזואוספרמיה בכלל, ובייחוד זו שעל רקע לא-חסימתי היא האתגר הגדול ביותר של האנדרולוג. לצערנו, בשימוש באמצעים המודרניים ביותר, הסיכוי למצוא זרע יכול להגיע רק לאזור 60%. חבל לפגוע בסיכוי זה ע"י ניתוח מיושן ולא מוצלח. נצלו את השילוב של טכנולוגיה מודרנית וניסיון רב שיש אצלנו!

יכול לעניין אתכם גם...
טיפולים מודרניים בפוריות הגבר
הצהרת נגישות
מעודכן ליום 28/06/2023   אנחנו במרפאת אנדרולוגיה מתקדמת של ד"ר שפי מחויבים ופועלים למען קידום הנגישות כדי לאפשר גם לאנשים...