לקביעת ייעוץ השאירו את פרטיכם:
שם וטלפון או דוא"ל
בדיקת תאי דלקת (WBC) בנוזל הזרע
פוריות הגבר
וריקוצלה (דליות האשך)
פוריות הגבר: למי זה טוב, ומדוע חייבים אנדרולוג?
מיקרוכירורגיה בפוריות הגבר
תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה
אזואוספרמיה: הפקת זרע מיקרוכירורגית
בדיקת זרע – איך עובדת הבדיקה
הערכת מורפולוגיה בבדיקת זרע
בדיקת קיטוע (פרגמנטציה) DNA בתאי זרע
טסטוסטרון נמוך
טיפול תרופתי בפוריות הגבר
פוסטים אחרונים
טיפולים מודרניים בפוריות הגבר
הצהרת נגישות
מן התקשורת
פוריות הגבר: מדוע חייבים אנדרולוג?

תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה

השיטה האמריקאית – Microsurgical Varicocelectomy

כפי שהוסבר בפרק המתייחס לנושא וריקוצלה, קיימות מספר שיטות לטיפול בנגע זה, וזאת רק במקרים בהם קיימת התווייה (הצדקה רפואית), הקשורה לפוריות, או לכאבים באשך.
במקרים בהם מדובר בבעיית פוריות, לאחר סיום הערכת שני בני-הזוג, יש לשקול טיפול בוריקוצלה.

תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה: ד"ר שי שפי

הורידים התורמים לוריקוצלה

באופן אידיאלי, השיטה הנבחרת צריכה להיות זו שבאמצעותה ניתן לקשור את כל הורידים התורמים לוריקוצלה, וכן את אלה העלולים לתרום לחזרה עתידית של הממצא ולכשלון הניתוח, ובכך להביא לשיעורי הצלחה גבוהים של הניתוח. בנוסף, חשוב ששיטה זו תהיה בעלת שיעור סיבוכים מינימלי, תגרום לכאב מועט ככל האפשר, ותאפשר חזרה מלאה לפעילות מלאה.

על פי ניסיון של שנים במרכזים המובילים בעולם, השיטה שנמצאת במקום הקרוב ביותר למילוי דרישות אלה מכל השיטות המוכרות כיום, היא התיקון המיקרוכירורגי.
הניתוח נקרא Microsurgical Varicocelectomy, ומבוצע בשיטה שאמנם דורשת הכשרה משמעותית, שימוש במיקרוסקופ מיוחד, וזמן ניתוח ארוך יותר, אך התוצאה הסופית מצדיקה השקעה זו. עקב כך, התיקון המיקרוכירורגי מקובל ע"י כל האורולוגים-אנדרולוגים המובילים בעולם, כשיטה הנבחרת בטיפול בוריקוצלה, כפי שבא לידי ביטוי גם בספרות המקצועית.

ניתוח וריקוצלה – השיטה האמריקאית

החתך הניתוחי מתבצע מתחת למפשעה, ואינו עולה על 2.5-3 ס"מ. החתך בעור נמוך יותר מהחתכים בניתוחים הקונבנציונליים, ואינו מחייב מעבר דרך שריר או מעטפת שריר (פאציה).
הבדל זה מאפשר התאוששות כואבת פחות, וחזרה מהירה יותר לפעילות מלאה, בהשוואה לניתוחים הקונבנציונליים. ורידים חיצוניים לחבל הזרע מזוהים ונקשרים.

לאחר זיהוי חבל הזרע מתחיל השלב המיקרוסקופי של הניתוח בפתיחת המעטפת שלו. בהמשך מזוהים ונקשרים כל הורידים התורמים לוריקוצלה, ואלה העלולים לגרום לחזרתה. השימוש במיקרוסקופ מאפשר זיהוי מספר רב של ורידים, והאפשרות לזהות את כל הורידים טוב יותר משיטות אחרות, מורידה את הסיכוי לפסוח על אחד או יותר מהם. בנוסף, תשומת לב רבה מוקדשת לזיהוי עורק האשך וכלי הלימפה שלו, שבשל מימדיהם הזעירים לא ניתנים לזיהוי מלא בשיטות הקונבנציונליות, ולשימורם. יתרונות אלה מביאים לתוצאות טובות יותר ולפחות סיבוכים, שאינם נדירים בניתוחים הקונבנציונליים.

אלחוש מקומי של חבל הזרע והחתך הניתוחי מביאים לכך שרוב המנותחים מתעוררים מהניתוח ללא כאבים. זמן החלמה ממוצע מהניתוח עומד על 5 ימים. בדיקת זרע ראשונה תבוצע כ-3 חודשים לאחר הניתוח, אך שיפור במדדים הנבדקים יכול להתרחש עד כשנה לאחריו.

תיקון מיכרוכירורגי של וריקוצלה

צילום מחדר הניתוח, המראה את החתך הקטן ומיקומו, התורמים להפחתה בכאב שלאחר הניתוח, ולחזרה מהירה יותר לפעילות.

וריקוצלה במבחן הזמן

וריקוצלה (דליות האשך) הוא נגע שכיח ומוכר, ואעפ"כ נושא שעדיין שנוי במחלוקת, למעלה מאלפיים שנה לאחר שהוצג לקהילה הרפואית, לראשונה  ע"י הרופא והמדען היווני צלסוס.

מצב זה תרם לכך כי בעשורים האחרונים פורסמו מחקרים רבים, וגם בדיקות של קבצי-מחקרים (מטא-אנליזות) בכתבי עת רפואיים מובילים. תוצאת הפרסומים האלה הייתה כי ההכרה בהשפעה השלילית של וריקוצלה על פוריות הגבר צברה תאוצה, והגיעה לעמדה מקובלת יותר בהשוואה לעבר. כתוצאה, ניתוח וריקוצלה הפך לניתוח הנפוץ ביותר בפוריות הגבר.

מחד, עדיין ראוי להתוודות, כי איננו יכולים להתפאר בהבנה מלאה ומושלמת של המנגנון הפתופיזיולוגי העומד בבסיס הנגע הוותיק הזה, אך מאידך, לא ניתן לבטל הצטברות של עדויות רבות המאשרות לא רק את הנזק הפוטנציאלי של נגע זה, אלא גם את אופיו הפרוגרסיבי (החמרה של הנזק עם הזמן).

עדיין נכון, כי לא כל גבר שאובחן אצלו וריקוצלה זקוק לטיפול. בסופו של דבר, רק מיעוט מהמאובחנים (בין 20% ל-25% מהם) יזדקקו לניתוח. כאן בדיוק משתלב האנדרולוג, וכפי שהוסבר קודם לכן, הוא שיקבע האם גבר מסוים יכול להרוויח מביצוע הניתוח. במידה שקיים וריקוצלה דו-צדדי, הוכח כי ניתוח דו-צדדי עדיף מניתוח חד-צדדי (משמאל לרוב). 

במשך השנים התרבו העדויות בספרות הרפואית, כי הטיפול הטוב ביותר לבעיה הוא הניתוח המיקרוכירורגי המאפשר את סיכויי ההצלחה הטובים ביותר, למול הסיכונים הנמוכים ביותר. הדברים אמורים לא רק בהשוואה לניתוח המיושן (קשירה גבוהה / נמוכה ללא מיקרוסקופ ניתוחי), אלא גם בהשוואה לאפשרות המיושנת של צנתור, אשר מעבר למוגבלויות הידועות שלה, כרוכה גם בקרינת רנטגן מייננת לאיזור האשכים, דבר שאינו מומלץ כלל ועיקר לגברים בשנות הפוריות שלהם. 

מובן שבדומה לכל תחום כירורגי אחר, הפרט הבודד החשוב ביותר בהצלחת הניתוח הוא ניסיונו של המנתח, וכאן אין בארץ מתחרה לניסיונו ארוך השנים ולמספר הניתוחים שביצע ד"ר שפי.

ההתוויה ה"רגילה" והשכיחה לתיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה אצל גברים היא הפרעה בייצור הזרע שאינה ניתנת לייחוס לגורם אחר, קבוע או זמני, כפי שעלה מבירור אנדרולוגי מסודר. התוויה שכיחה פחות היא כאב אופייני באשך, היכול להתייצג לבדו, או יחד עם הפרעה בייצור הזרע. עם זאת, במשך השנים התווספו עדויות לכך כי יש יתרון לניתוח גם במצבים מורכבים הכוללים:

  • וריקוצלה המלווה באזואוספרמיה. זוהו לפחות 3 סיבות לתיקון וריקוצלה לפני ביצוע מיקרוטסה:
  • אצל חלק מהגברים האזוספרמיים (~40% לפי הספרות) ניתן למצוא זרע בזירמה לאחר תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה, דבר המונע צורך בביצוע ניתוח בתוך האשכים (מיקרוטסה).
  • כאשר משווים גברים אזואוספרמיים לאחר תיקון וריקוצלה, עם גברים אזואוספרמיים ללא תיקון וריקוצלה, עולה כי הסיכוי למצוא זרע במיקרוטסה גבוה יותר אצל אלה שעברו תיקון וריקוצלה.
  • כאשר משווים גברים אזואוספרמיים לאחר תיקון וריקוצלה, עם גברים אזואוספרמיים ללא תיקון וריקוצלה, עולה כי גם אם נמצא זרע במיקרוטסה בשתי הקבוצות, הסיכוי להשיג הריון ולידת חי גבוה יותר אצל אלה שעברו תיקון וריקוצלה.
  • וריקוצלה המלווה בהיפוגונדיזם (רמת טסטוסטרון נמוכה).
  • תוצאות לא תקינות בבדיקות זרע חדישות יותר, כגון קיטוע ה-DNA בתאי הזרע (בארץ משתמשים בבדיקת Halosperm לצורך זה).

 

 

הנחיות למנותחים: תיקון מיקרוכירורגי של וריקוצלה / דנרבציה מיקרוכירורגית של חבל הזרע.

הסכמה לתיקון מיקרוכירורגי וריקוצלה שמאל HMC

הסכמה לתיקון מיקרוכירורגי וריקוצלה דו"צ HMC

47 שאלות גולשים בהמשך העמוד

ניתוח וריקוצלה

שלום
אובחנה אצלי וריקצלה דרגה 1 שמפריעה בתפקוד יומיומי
ביקרתי אצל אורולוג שאמר שאני לא חייב לבצע הניתוח כרגע אך אני סובל מכאבים במאמץ קל בינוני.
האם זו סיבה לביצוע הניתוח?
האם לא יהיו לי כאבים לאחרי הניתוח?
מה בנוגע לורידים הנפוחים ? האם הם יחזרו למראה נורמלי?

תודה

07.07.2013

במידה שאכן יש לך וריקוצלה, והכאבים מפריעים בפעילות היומית, תיקון מיקרוכירורגי הוא אופציה טובה.
ממצא של ורידים נפוחים ונראים מתאים לוריקוצלה דרגה 3.

אימון בחדר כושר לאחר ניתוח וריקוצלה.

שלום ד"ר. אני חייל בן 19 וחצי, עברתי לפני כשבוע ניתוח וריקוצלה בבית חולים רמב"ם.
שאלתי היא מתי אוכל לחזור להתאמן בחדר כושר, הכולל הרמת משקלים כבדים ופעילות אינטנסיבית. האם יש חשש לחזרת וריקוצלה עקב הרמת משקל? האם האימונים היומיומיים יכולים להשפיע על בדיקת הזרע שתעשה בעוד כשלושה חודשים? אשמח לתשובה מפורטת. תודה רבה.

25.06.2013

תשובה מפורטת תוכל לקבל מהמנתח שלך.

High FSH / LH and varicocel

Hello,
I have very bad quality of sperm, whith very few spermatozoids – 480 after centrifuge .
After tests, I have very high FSH (21.9) and LH (10.5) hormons, and also varicocel.
In that case, do you think that the microchirurgy for varicocel can really help ?
Thanks

24.05.2013

First, you should have a complete Andrological evaluation.
Then, you may or may not be a candidate for microsurgical varicocele repair.
Then, due to your high FSH level will be a bad prognostic factor for the success of repair, but if it's the only finding at your evaluation, there is no other option to try improving your semen quality.

 

צינורית זרע דקה

שלום,
לבעלי יש וירקוצלה ברמה הקשה ביותר אני חושבת רמה 4 ובנוסף על כך צינורית זרע דקה.
לפני חמש שנים הוא עבר את הניתוח של tesa masa (משהו כזה) כאשר שאבו לו מעל ל4 מיליון זרעים עברנו הפריות כמובן שנולדו תאומים, לשאלתי אם ניתן לטפל בבעיה ללא הפריות ושאיבת ביציות ממני. אם קיימת אשרות כלשהי תרופתית או ניתוח להרחבת הצינורית, משהו שיוכל לתקן את המצב.
בבקשה עיזרו לי.. תודה

08.05.2013

התשובה תלויה בנתונים נוספים שאינם מצויינים בשאלתך.

 

ניתוח פרטי

שלום,
אני בחור בן 24. לפני כשנתיים נבדקתי ואמרו לי שיש לי וריקוצלה. בבדיקת הזרע, המדדים יצאו נמוכים ומאוד קרובים לסף "אי תקינות" אך בסך הכל הבדיקה נחשבה לתקינה ולכן לא הפנו אותי לניתוח. לשמחתי הרבה אני לא סובל מכאבים כלל.
הבנתי שבמהלך הזמן עניין הוריקוצלה והפוריות מחמיר אז רציתי לשאול -א. האם זה נכון ואם כן מדוע לא מנתחים לפני שזה מגיע למצב הלא תקין?
ב. העניין הזה מפריע לי מאוד מהבחינה האסתטית, האם יש ניתוח, אפילו פרטי/פלסטי שניתן לעשות ע"מ לתקן את הבעיה הרפואית והאסתטית גם יחד?

05.05.2013

לא כל הגברים מועמדים מתאימים לניתוח.
לצורך ההחלטה יש לעבור בירור אנדרולוגי.
הטיפול המודרני והיעיל ביותר הוא התיקון המיקרוכירורגי.

וריקוצלה 3 ובעיית פריון

שלום רב
יש לי וריקוצלה 3 באשך השמאךלי ו1 בימני. בנוסף בעיית פריון – זרע כללית נפח תקין תנועתיות ירודה קרוגר 5. האם יש הבדל בין השיטה המיקרוכירורגית סופר סלקטיבית לבין השיטה הפרוסקופית מבחינת שיפור הפיריון בלבד ? והאם השיטה הראשונה נמצאת בסל הבריאות ואם לא האם קופות החולים משתתפות למי שיש שב"ן ?

12.04.2013

הגישה המיקרוכירורגית היא בעלת התוצאות הטובות ביותר.
יכולה להיות השתתפות מסויימת של השב"ן.

 

יכול לעניין אתכם גם...
בקבוקים קטנים
אזואוספרמיה: הפקת זרע מיקרוכירורגית
כ- 1% מכלל הגברים, וכ- 10-15% מהגברים הפונים למרפאה לפוריות הגבר, סובלים מבעיית העדר זרע בזירמה, ואינם יכולים להביא ילדים...
בחור יושב עם רגליים פתוחות וביניהם 2 ביצים
וריקוצלה (דליות האשך)
וריקוצלה (דליות האשך) היא אחד הנושאים השנויים במחלוקת באנדרולוגיה. למרות שאצל כ-15% מהגברים מאובחן ממצא זה, לא כולם זקוקים לניתוח